Son güncellenme :31.12.2016 14:13
reklam alanı

Anasayfa > MANŞET > Ligin ikinci yarısında daha iyi bir Konyaspor izlettireceğiz

31.12.2016 Cts, 14:13

Kulüp Başkanımız Ahmet Şan, Futbol Şube Sorumlumuz Ömer Korkmaz, Basın Sözcümüz Erhan Gökmen ve Genel Müdürümüz Muhammed Ak’ın katılımıyla düzenlediği toplantıda takımımızın sezonun ilk yarısındaki performansı ve transfer gelişmeleri başta olmak üzere birçok konuda değerlendirmelerde bulundu.

Konya’da yayın yapan yerel ve ulusal basın temsilcilerinin katıldığı toplantının açılış konuşmasını yapan Kulüp Başkanımız Ahmet Şan, “Geçen sezon kulüp tarihimizin en başarılı sezonuydu. Bunda bizim takım performansımız kadar rakiplerimiznde kötü bir sezon geçirmesi önemli rol oynadı. Konyaspor olarak 66 puan ve lig üçüncülüğü ile taçlandırdığımız sezonun ardından ülkemizi direkt olarak UEFA Avrupa Ligi’nde gruplardan temsil etme hakkını kazandık. UEFA Avrupa Ligi takibi farklı bir mecra. Burada oynadığımız maçlarda başarılı olmak ve grubu geçmek isterdik. Ama başaramadık. Burada en önemli kazancımız tecrübe ve Avrupa maçlarının havasını solumamız oldu. İnşallah Atiker Konyaspor, artık bundan böyle hem Türkiye Ligi’nde üst sıraların hem de Avrupa Kupalarına katılmanın gedilisi olacak bir kulüp haline gelecek. Bunun ilk ilk adımları atmıştık. Devamı da gelecek” diye konuştu.

“2017 yılının ülkemiz insanları, İslam alemi ve Konyaspor camiamıza hayırlar getirmesini temenni ediyorum” diyen Kulüp Başkanımız Ahmet Şan sözlerine şöyle devam etti:

“Futbol dışında gerek siyasette olsun gerekse bölgemizdeki savaşlardan dolayı olağanüstü günlerden geçiyoruz. Ülkemizin geçirdiği bir 15 Temmuz süreci var. Tüm bu olumsuzluklar, etrafımızdaki tüm değişik olaylar bizi yine halkımızın moral ve motivasyonunu düzeltme ve yükseltme anlamında, hayatın devam ettiğini göstermek adına futbolun ayrı bir misyon üstlendiğine yöneltiyor. Sezonun ilk 16 haftasını tamamladık. Takımımız izinde ve sonrasında 3 Ocak’ta Antalya Belek’te ikinci yarı için çalışmalara başlayacak. Bugüne kadar verdiği desteklerden dolayı taraftarımıza, basınımıza ve tüm Konya halkına teşekkür ediyoruz. Bizim son yıllarda hep slogan haline gelen ‘Birlikte Konya’yız’ hedefini Konyaspor ile birlikte yaşadığımızı düşünüyorum. Bu sporun dışında da inşallah diğer sahalarda, ekonomide, sağlıkta, eğitimde ve birçok yerde kendini gösterir. Konyaspor olarak Konya’yı temsil ediyoruz. Kulüp olarak da zaten 2 ana hedefimiz vardı. Birincisi; Konya’mızı temsil etmek, ikincisi de Konyalı gençlerimize sporu sevdirmek ve kendilerine spor imkanları kavuşturmak. Bu iki hedef doğrultusunda görevimize devam ediyoruz. Tanıtım noktasında ulusal mecralarda bugüne kadar iyi temsil ettiğimizi düşünüyoruz. Kısmet oldu ve 2016 yılında uluslararası alanda yani UEFA Avrupa Ligi’nde de şehrimiz temsil ettik. Buraya gelen tüm misafir takımlar  ve UEFA Temsilcileri olsun Konya’dan hep sitayişle bahsettiler, hep güzellikleri gördüler, yaşadılar. Zannedersem sporun ana gayelerinden bir tanesini en azından bizim Konya’yı temsil etme gayemiz bu noktada başarılı olmuştur. İnşallah ilerleyen yıllarda Avrupa’da daha büyük başarılara imza atarız. Bu ilk senemizdi bir tecrübe kazanma sezonu diyelim buna. Bunu bir şekilde atlattık. Bazı şanssızlıklar vardı, bazı tecrübesizlikler vardı ama sonuçta iyisiyle kötüsüyle bir Avrupa Ligi’ni geçirmiş olduk…”

Başkanımız Ahmet Şan, “Konyaspor olarak geçen sezon 3.sırada bitirmemiz belki de beklentilerin artmasına vesile olmuştur. Fakat biz bu sezon başında da ilk altı içinde bitirme gayreti içinde olacağımızı ifade etmiştik. Devre arasını 23-26 puan bandında sezon sonunu da 55-60 puan bandında hedefliyoruz. Bunun ilk 16 haftalık bölümüne baktığımızda 24 puan topladık. İkinci yarıda daha iyi bir Konyaspor izlettireceğimize ve belirlenen puan hedefine ulaşacağımız konusunda teknik heyet ve oyuncu kadromuza güvenimiz tam” dedi.

Kulübümüzün mali yapısı ile ilgili de basın mensuplarına bilgiler veren Kulüp Başkanımız Ahmet Şan, “Yine mi borç? yine mi para? diye konuşulacak olursa bu Konyaspor’un gerçeğidir. 2011′de 42 milyonluk borçla, transfer yasağı ve PTT 1.Lig’de mücadele eden kulübümüzü ancak bugün ekonomik olarak çevrilebilir hale getirmeye başladık. Kısmet olursa eğer bu sezonu sportif olarak 4.veya 5.olarak tamamlarsak borcumuzu sıfırlamış olacağız. Herhangi bir kimseye borcumuz kalmayacak. Tüm futbolcularımıza ödemelerini yaptık. Sadece 1 maaş ve 1 maç başı alacakkları kaldı. Onlarda zaten en kısa sürede ödenecek. O günlerden bugünlere gelinen noktanın Konyaspor’umuzun sportif anlamdaki başarısına da önemli katkılar sağladığı gerçeğini kimse inkar edemez. Çünkü özellikle bizim gibi Anadolu Kulüplerinin olmazsa olmazı mali anlamdaki yapıların düzelmesi ve çevrilebilir hale gelmesidir. Bugün bakıldığında kulüplerin borç batağında olmaları bunu açıöça ortaya koyuyor. İnşallah Konyaspor olarak yapacağımız birkaç projeninde hayata geçirilmesiyle birlikte bir daha böyle bir durumda kalmayan bir kulüp haline geleceğiz” ifadelerini kullandı.

Oyuncularımız için basında geçen transfer konusuna da değinen Kulüp Başkanımız Ahmet Şan şunları söyledi:

“Ömer Ali Şahiner bizim takımımızın önemli bir parçası. Her transfer döneminde kendisi ile ilgili bu tür söylentiler ve haberler basında yer alıyor. Ama biz ne Ömer Ali’yi, ne Vukovic’i ne de Skubic’i yani hiçbir oyuncumuzu satmayı düşünmüyoruz. Çünkü elde edilen sportif başarıda takım iskeletinin korunmasının ve üüzerine nokta transferler yapılmasının payı büyük. Böyle bir ortamda iki kulvarda yarışan bir takım olarak, buna ilaveten de yeni sezonda da UEFA Avrupa Ligi’ni hedefleyen bir kulüp olarak mevcut kadrodan oyuncu satılması söz konusu olamaz…”

Son dönemde gündemi meşgul eden ‘Video Hakem Uygulaması’ ile ilgili de görüşlerini açıklayan Başkanımız Ahmet Şan, “Benim şahsi görüşüm bu uygulamanın faydalı olacağı doğrultusunda. Ama esas konu ‘Bizim ve ligimizin bu konuya ne kadar hazır olduğu?’. Hakem hataları her zaman oluyor. Olmaya da devam edecek. Elbette artniyet olmadığı sürece kimsenin buna birşey diyeceği yok. Ama kulüplerimizin verilen kararlardan dolayı canları yanmaya devam ettiği sürece bu konunun dillendirilmesi sürüp gidecek. Konyaspor olarak baktığımızda 16 haftada en az 6-7 maçta hakem hatalarıyla puanlar kaybettik. Keşke hatalar olmasa da bu projeye gerek kalmasa. Video Hakem Uygulaması’nın ülke şartlarında faydasının olacağına inanıyorum” şeklinde görüş belirtti.

Transfer çalışmaları hakkında sorulan bir soruya Kulüp Başkanımız Ahmet Şan, “Devre arası transfer konusu oldukça meşakkati bir durum. Biz Konyaspor olarak bütçemiz dahilinde, takımımıza katkı sağlayacak ve teknik heyetimizin de onay verdiği oyuncu transferi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Şu an için bir tane kanat oyuncusu transferi düşünüyoruz. Görüşmelerimizde devam ediyor. Ama ilerleyen günler ne gösterir tabiki bunu bilemeyiz. Belki bu sayı artabilir. Tüm bunları teknik heyetimiz ve transfer komitemiz görüşüyor. Amacımız tabiki de Konyaspor’umuzun başarısına katkı sağlayacak isim ya da isimleri kadromuza dahil etmek” cevabını verdi.

Başkanımız Ahmet Şan, “Konyaspor bu sezon en fazla kombine kart satan kulüp ama maçlarına baktığımız zaman seyirci sayısı geçtiğimiz yıla oranla daha düşük. Ayrıca haftalık maç bilet fiyatları da göz önüne alındığında rakamların kombineler oranla fazla olduğu görülüyor. Siz bu ilginin azalmasını neye bağlıyorsunuz?’ sorusuna şöyle cevap verdi:

“Bu konuda sezon başında daha fazla kombine satılması için taraftarlarımıza bir takım kampanyalar düzenlemiştik. Kombine Kartların içerisine bu sezon UEFA Avrupa Ligi ve ZTK’nı da dahil ettik. Bu nedenle daha cazip bir hale gelmişti. Maalesef taraftarlarımız biraz da maç seçiyorlar diyebiliriz. İstanbul takımları ile oynanan maçlara ilgi daha fazla, diğer maçlarımızda Türkiye ortalamasının üzerinde olmasına rağmen geçen seneye oranla bize göre taraftar sayısı az. Bu konuda bizde sezon başında belki biraz daha özenli davranabilir. Çünkü kulüp olarak Avrupa’nın iyi kulüplerini buraya getirdik. Biraz daha seçici olabilirdik. Ama bu bizim içinde ayrı bir tecrübe oldu. Bu sezon geçtiğimiz yıl başarıya giden takımımıza inanılmaz bir destek veren taraftarlarımızı bu şekilde ödüllendirmek istedik. Yeni sezonda hem kombine hem de normal bilet satışlarıyla ilgili bir takım düzenlemeler yapacağız…” 

Kulüp Başkanımız Ahmet Şan, Beşiktaş-Bursaspor maçı sonrasında düzenlenen hain saldırda şehit düşen emniyet mensuplarımızın o gün iki takım taraftarları arasında herhangi bir sorun çıkmaması adına orada olduklarını ifade ederek, “Maalesef bizim ülkemizde futbol artık kişilerin, grupların veya camiaların gövde ve güç gösterilerine dönmeye başladı. Hain saldırının düzenlendiği gün ve diğer günlerde Çevik Kuvvet Polislerimizin ve emniyetimizin maçlarda olmasının nedeni taraftarlar arasındaki gerginliği önlemek. Artık böyle bir şey olmamalı. Bu konuda kulüplerimiz gereken adımı atmalı. Hassas bir süreçten geçtiğimiz şu günlerde bir de futbol kaynaklı sorunlar oluşturulmamalı. Buna izin vermemeliyiz. Oyuncuların ve yöneticilerin sorumsuz davranışları sonrasında gerilen atmsoferde güvenliği sağlamak için görevlendirilen emniyet mensuplarımız şehit oluyor. Sorasında buna sebebiyet olanlar atılan gollerden sora gidip polislerimze sarılarak golleri armağan ediyorlar. Böyle bir şeyi kabul etmiyorum. Gösteriş için bu tür hassas duygularımız lütfen kullanılmasın. Oyuncular, yöneticiler kısacası bu gerginliğe sebebiyet veren kim varsa daha itidalli davranarak Türk futbolundaki sorunların çözümüne katkıda bulunsunlar. Benim burada kastettiğim kişileri spor kamuoyu zannedersem iyi anlamıştır” şeklinde görüş belirtti.

Taraftar grupları ile ilgili geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamanın hatırlatılması üzerine Kulüp Başkanımız Ahmet Şan şunları söyledi:

“Biz Konya’da artık tüm Türkiye’ye örnek teşkil edecek bir taraftar profili oluşturmaya başladık. Bunun meyvelerini de gerek kendi maçlarımızda gerekse milli maçlardaki desteklerden sonra ortaya konulan övgülerle aldık. Ancak bazı taraftarlar gruplarımızın içlerindeki gençlerimizin kötü alışkanlıklara bulaşmasına neden olduğunu öğrendik. Bu öncelikle kişiliğe sonrada Konyaspor camiasına ve bizlere yakışmaz. Bunların önüne geçmek adına gereken çalışmaları yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz. Bu kişilere kesinlikle izin vermeyeceğiz. Burada hem gençlerimizin kötü alışkanlıklardan uzak durması hem de gerçek anlamda tribün desteği sağlanmasını istiyoruz. Destek konusunda örnek taraftar gruplarımız var. Kendilerine bir kez daha sizlerin aracılığıyla teşekkür etmek istiyorum…” 

Toplantıya katılan Futbol Şube Sorumlumuz Ömer Korkmaz’da transfer konusunda yaptığı açıklamada, “Şu an için kanat transferi yapma kararı aldık. Yabancı bir oyuncuyla temasa geçtik. Takip ettiğimiz, bildiğimiz bir oyuncu. Bir hafta içinde Konya’ya gelebilir. Transfer sezonu devam ederken bir tane de oyunu iki yönünü oynayabilecek bir orta saha oyuncusu alabiliriz. Takımımızdan taliplilerin çıkması halinde Ali Dere ve Vedat Bora gibi isimleri bonservisleriyle de satabiliriz. Ama ilk planda Ali Dere’nin ikinci devrede Anadolu Selçukspor forması giyeceğini söyleyebilirim. Tecrübe kazanmaları için teklif gelmesi halinde genç oyuncularımızı da gönderebiliriz. Transfer konusunda tüm gelişmeler teknik heyet ve transfer komitemizin birlikte aldığı kararlar doğrultusunda takımımıza faydalı olması adına yapılıyor” diye konuştu.

Benzer Haberler:

Kartal’a Bulgar forvet
Kuvvetli bir rakibe karşı oynayacağız ancak kimse mükemmel değildir
55.Ziraat Türkiye Kupası ATİKER KONYASPOR’UMUZUN

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.


bir − 1 =